By Lisa Henriksen on onsdag 11. februar 2026
Category: Miss Norway 2026

Et innblikk

Foto: Marie Johnsen Dahlen (@MJDfoto) 

Hei mine fine <3

 

I dag var siste frist for påmelding, og jeg ønsker å si litt om hva som har skjedd så langt og hva som kommer denne uka og fremover!

 

 

Nå for tiden skjer det mye spennende.

Først og fremst er det bilder til semifinaleuttaket, altså da blant annet bilder i cocktailkjole, treningsantrekk, portrettbilde og fritidsantrekk som viser litt av hvem jeg er og hvordan jeg utrykker meg selv i hverdagen, alt med et litt «missete» preg for Miss Norway ;)

 

I tillegg har Røde Kors Spjelkavik kontaktet meg etter at jeg meldte meg som frivillig, og jeg skal begynne med frivillig arbeid hos dem! jeg kan ikke vente med å få bli med å bidra, og jeg ser så veldig frem til å dele det hele med dere. 

 

Spjelkavik omsorgssenter samarbeider med Spjelkavik Røde Kors, og gjennom Røde Kors vil jeg kunne få arbeid knyttet til mennesker som lever med demens i nærområdet samt andre frivillige oppgaver. 

 

Som jeg har nevnt før er jeg også demensvenn og aktivitetsvenn gjennom Nasjonalforeningen for folkehelsen. Når man er det, betyr det at man frivillig gjennom e-post lærer noe nytt hver uke om sykdommen, og hvordan man selv kan være ett bedre menneske i møte med de som er rammet.

Som aktivitetsvenn får du gjøre det som er mest verdifullt for de syke, nemlig å tilbringe tid preget av hygge og forståelse, hele veien.

 

 

Oplegget både hos Røde kors og Nasjonalforeningen, faller midt i blinken for det jeg anser som ligger som et evig "instinkt" i hjertet mitt ( sette meg inn i andres følelser, vise hensyn og varme, samtidig  føle med dem som om at det var jeg som lå i samme situasjon).

 

 

Når jeg tenker på at noen, uansett tilfelle, ikke har det bra, blir jeg lei med og opprørt før de i det hele tatt har sagt ferdig hva som plager dem.

Tidligere har jeg ofte blitt kalt over-følsom, sannsynligvis fordi jeg begynte å gråte ved så og si hver eneste ting som traff meg hardt følelsesmessig. Jeg kan ikke noe for det å bry meg på denne måten, både i form av overtenking og en jevnlig uro om andres velvær.

Jeg ser på det som en fordel og styrke ovenfor alt annet, og jeg tror oppriktig at det aldri er en dårlig ting å føle. Så enn hva du går rundt å føler på, vit at det er helt okay, det er lov, og ikke minst er du aldri alene i det du står i. Uansett hva du føler er jeg rett ved siden av deg, og jeg går ingen steder.

 

 

Det å kunne være frivillig hjelp letter trykket på klumpen i magen, og ikke fordi frivillighet er noe som "må" til for å vise at man eier empati og ansvar for andre enn seg selv. Hadde det vært tilfellet hadde jeg nok gjort det i en kort periode når kameraet var på.

Jeg håper virkelig på å få fortsette å jobbe med dette når jeg kan både i dag og årene fremover, og det hadde betydd alt dersom min tid i frivillig arbeid hadde skapt en lettere hverdag for noen der ute. 

 

Ting jeg gjør i hverdagen avhenger sterkt av hvordan familie og venner kommer til å ha det av valgene mine, og jeg vil jo ikke at tiden min her i Miss Norway skal være et unntak for å rekke frem hånden min til noen som kan ha godt av å holde i den. 

 

Så alt i alt skjer masse fremover, og jeg gleder meg til å dele reisen videre med alle dere <3

 

 

Kan vi hjelpe hverandre gjennom Miss Norway? Du finner meg på:

 

E-post: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Tiktok:https://www.tiktok.com/@lhenriks1

Insta: https://www.instagram.com/lisahenriks1/ 

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555486377636 

 

 

Leave Comments