By Tiril Elise Brunvær on tirsdag 08. november 2022
Category: Miss Norway 2023

Hva er egentlig "skjønnhetsidealet"?

Skjønnhetsidealene er ganske snevre - men hvorfor? Dette kan vi være med å definere og utvide. 

 

Hvorfor vil unge kvinner fortsatt delta i en missekonkurranse som Miss Norway? Jeg kan ikke kommenter på hvorfor andre vil, til tider vet jeg ikke engang hvorfor jeg selv valgte å delta. Reglene for Miss Norway er noe jeg ikke ønsker å forholde meg til, men jeg vet at for å nå langt så må jeg det. 12 cm høye hæler og bikini, kjole og sminke, det er ikke helt meg. Det å te seg som ett spesifikt kvinneideal, og dette kvinneidealet er etter min mening litt utdatert. Men det at jeg er uenig er en av de største grunnene til at jeg bestemte meg for å delta i Miss Norway. Så gjennom denne konkurransen skal jeg absolutt prøve å komme meg ut av komfortsonen min, samtidig som jeg ønsker å være «true to myself». Jeg skal være med selv 100% uansett hva gjennom konkurransen, og håper det er med å gjøre at flere der ute føler at de kan gjøre det samme. Fordi helt ærlig er jeg møkklei av å holde inn magen på bilder, eller vri hodet mitt en viss vinkel så jeg skal se tynnere ut. 

 


© Maria Eide-Kvalvaag

Jeg stusser veldig rundt poengregistrering til konkurransen. Det vi deltakere får mest poeng for er jo «reklame og modell oppdrag», dette kan vi få hele 150 poeng for. Mens presse er 50 poeng, og veldedighet er kun 30 poeng. Veldedighet er verdt ⅕ av modelloppdrag. Dere dommere - kan dere fortelle meg hvorfor?

Konkurransen har fokus på aktiviteter som skal gjøre deltakerne i stand til å representere Norge på en «strålende måte». Juryen benytter en rekke kriterier for å velge den beste representanten eller vinneren av denne konkurransen. Først og fremst ses det etter en person som kan være en positiv representant for Norge. Så hvorfor vektlegges ikke dette mer under prosessen lurer jeg på. Det handler om gode verdier, og likevel vektlegges modelloppdrag mer enn veldedighet?

Flere deltakere ønsker en plattform for å snakke om hjertesaken sin - jeg faller vell inn i denne kategorien. For meg er dette kroppspositivitet, og å fremme ett større mangfold i denne konkurransen. En sunn kropp kommer i mange former og størrelser. Min mening er at det viktigste er å være fornøyd med seg selv og sin egen kropp, ha det bra med seg selv og livet sitt.

Når skjønnhetsindustrien og sosiale medier ofte fronter et usunt kroppsfokus, blir det viktig å vise ungdommen at vi tåler normalkroppen og at det ikke er noe galt med en. Sosiale medier knyttes til risiko for angst og depresjon samt negativt kroppsbilde, mobbing på nettet og søvnproblemer. Jeg sier ikke at ungdommen skal droppe sosiale medier, gud vet jeg aldri hadde klart det selv - men at vi heller bør bruke sosiale medier til noe godt. 

 

© Maria Eide-Kvalvaag

Kroppspositivisme handler ikke om å promotere overvekt. Det handler om å ha et godt forhold til sin egen kropp. Det handler om å motvirke kroppspress. Det handler om å bekjempe stigma og holdninger rundt kropp. Aksept av andres og sin egen kropp er viktig, uansett vekt, høyde eller kroppsfasong. Vi lever i 2022 og vi trenger et mer nøytralt syn som ikke favoriserer eller foretrekker en bestemt type kropp.

 

 

Hvis dere ønsker ett samarbeid med meg fremover så ikke nøl med å ta kontakt!

📧 Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Leave Comments