By Julie Børresen on mandag 16. mai 2022
Category: Miss Norway 2022

Har du noen å feire sammen med?

I morgen er det endelig 17. mai. For første gang på tre år skal bunaden på igjen og det blir en helt vanlig feiring. Planene mine for morgendagen er å spise middag med familien og se på russetoget. På Bjørkelangen er russetoget høydepunktet for hele kommunen på 17. mai, og etter mye diskusjon og frem og tilbake ble det endelig klart i forrige uke at det går som normalt, så det blir bra og det vet jeg hele bygda gleder seg til.

Sist gang bunaden var på var for tre år siden

17. mai er ikke bare en dag forbundet med fest og moro. Jeg vil si at det er kanskje den kjipeste dagen i året om du føler deg ensom og alene. Det ligger en slags forventning i lufta om at nasjonaldagen skal feires sammen med bestejentene eller bussgutta. Man skal være en stor gjeng som samles, gjerne allerede til 17. mai frokost og gjengen holder sammen utover dagen. Alle er festkledd i bunad og dress, og hele dagen skal selvfølgelig dokumenteres og være godt synlig i sosiale medier.

Hvis du ikke har noen å feire dagen sammen med kan det bli en vond dag når man sjekker snap og instagram og ser at "alle andre" har en stor gjeng de feirer sammen med. Da er det viktig å prøve å huske på at det er ikke alltid det er like fint og flott som det ser ut som på instagram. Jeg tror vi alle kan kjenne oss igjen i at vi legger ut det vi vil at andre skal se, og ikke nødvendigvis sånn ting egentlig er. Det er faktisk heller ikke sånn at absolutt alle andre har en svær vennegjeng de feirer sammen med. Det er flere som sitter alene og du er ikke den eneste om du har det sånn, men folk legger det kanskje ikke ut at de er ensomme i høytidene så andre kan se det. Jeg er medlem i en gruppe på Facebook som heter Hey girl! Oslo. Det er en gruppe der man kan bli kjent med nye mennesker, og nå i dagene før nasjonaldagen er det så mange som tar initiativ til både frokoster, fester og andre sammenkomster slik at alle kan ha noen å feire sammen med. Jeg ser så mye varme og nestekjærlighet i den gruppa, og det er helt fantastisk. I en verden som blir mer og mer digital er det fint at vi faktisk kan bruke teknologien til å finne nye venner også. Hey Girl har grupper over hele Norge og jeg anbefaler å sjekke ut nettsiden deres om du har lyst til å få deg noen nye venner, ikke bare for 17. mai, men også ellers i året.

Jeg håper at det er ingen som sitter alene i morgen og er lei seg for det. Noen ganger kan det faktisk være helt greit å være alene også. Jeg husker fjorårets 17. mai veldig godt, fordi da var jeg bare hjemme alene og øvde til eksamen som jeg hadde et par dager etterpå. Det var helt greit og eksamen gikk veldig bra, så for meg var det rett i fjor, men å ufrivillig sitte hjemme alene på nasjonaldagen er ingen god følelse. Jeg håper derfor at de som arrangerer opplegg på 17. mai tenker seg om, er alle invitert eller det noen som burde få en melding med en invitasjon? Om ikke invitasjonen kommer og du sitter på et ønske om å finne på noe i morgen håper jeg virkelig du tar initiativ selv, melder deg inn i en av gruppene og finner noen å feire sammen med. Du kommer ikke til å angre.

Julie

Leave Comments