fbpx

Er utseende alt folk ser?

Heia babes

 

Miss Norway er noe jeg alltid forbinder – og har forbundet – med utseende. Men er det bare dette som er skjønnhet?

Jeg har vokst opp i en tid der sosiale medier alltid har vært der. Instagram, TikTok og Snapchat er ikke bare apper – de er en del av hverdagen min. Vi scroller når vi står opp, på bussen, i friminuttet, før vi legger oss. Vi ser perfekte bilder av perfekte liv. Og sakte, men sikkert, begynner vi å sammenligne.

Sosiale medier er en stor og viktig del av livene våre den dag i dag. Det blir lagt ut mye om livene til folk, matlaging, tips og triks og hverdag. Men den største delen handler om skjønnhet. Jenter – og gutter – kjenner mer og mer på kroppspress, nå mer enn noen gang.

Du skal ha fint hår. Perfekt hud. Lange vipper. Hvite, rette tenner. Du skal være slank, men samtidig ha former. Du skal trene, men ikke se “for trent” ut. Du skal sminke deg, men det skal se naturlig ut. Du skal være pen – men ikke prøve for hardt.

Hvordan kan vi noen gang føle at vi er gode nok når lista hele tiden flyttes?

Det som er skummelt, er at dette presset ofte kommer snikende. Ingen sier direkte at du ikke er bra nok. Men når feeden din er full av redigerte bilder, filter og “perfekte” vinkler, begynner du å stille spørsmål ved deg selv. Hvorfor ser ikke jeg sånn ut? Hvorfor får ikke jeg like mange likes? Hvorfor føler jeg meg ikke like fin?

Jeg tror mange jenter kjenner på dette, selv om vi ikke alltid snakker om det. Vi ler, tar bilder sammen og legger dem ut – men sletter kanskje ti før vi finner det “rette”. Vi sammenligner oss med andre, selv om vi vet at mye er redigert. Likevel føles det ekte.

Kroppspress handler ikke bare om kropp. Det handler om verdi. Om følelsen av at hvordan du ser ut, bestemmer hvor mye du er verdt. At utseendet ditt avgjør hvor populær du er, hvor likt du blir, eller om du passer inn.

Men hvem har egentlig bestemt hva som er “perfekt”?

Trender forandrer seg hele tiden. Det som var “idealkroppen” for ti år siden, er ikke det samme i dag. Likevel er det alltid noe vi skal strekke oss etter. Noe vi mangler. Noe vi burde fikse.

Jeg er lei av at vi jenter skal bruke så mye energi på å være pene nok. Lei av at vi lærer oss å dekke oss til før vi lærer oss å være stolte. Lei av at vi sammenligner oss med bilder som ofte ikke engang er ekte.

 

Dette er hva jeg vil bruke min stemme til som deltaker i Miss Norway. Jeg vil vi skal se mer på det indre og ikke bare det ytre. All kropp er fin kropp og alt utseende er er pent. 

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

10 ting om meg du kanskje ikke visste.
Å finne en balanse
 

Kommentarer

Already Registered? Login Here
Ingen kommentarer
Påmelding for 2026 er avsluttet!

Vårt løpende uttak for 2026 er nå avsluttet og vi holder på å fullføre kursingen. Vi kommer tilbake med påmelding for 2027 når dette er klart. For å forberede deg til å delta neste år, les gjerne bloggene til årets deltakere, og kom på finalen i august. Semifinaleuttak blir gjort i mars og finaleuttak i april. Følg med!

Hilsen fra Teamet

Logg inn

Meld deg på