Vi ble kontaktet av VG-journalist Magnus Newth på onsdag hvor han formidler at det er flere misfornøyde finalister uten plassering i Miss Norway-finalen. De bruker kraftige uttrykk om konkurransen, fortalte VG. Når VG trykker en sak med noen påstander journalisten ikke har forelagt Miss Norway-organisasjonen, er det umulig å svare. Vi benytter derfor muligheten til å svare på vår offisielle blogg.
Faksimile fra VG:

I VG-artikkelen fremlegges to anklager. At finalen muligens var avgjort på forhånd, og at det har vært et jag etter penger.
TV-produksjonsselskapet, som filmet hele finalen, stiller seg uforstående til at vinnerne var bestemt på forhånd. Dette kommer frem i VG. Videre er en av oppgavene i konkurransen å skaffe sponsorer, som kan dekke kostnadene deltakerne har ved å delta. Hva selskapet bak Miss Norway sin del av inntektene går til fikk deltakerne vite allerede ved introduksjonskurset høsten 2016.
Vi skal forklare litt nærmere.
Dommeravgjørelse etter sceneopptreden
Viafree nett-TV filmet hele Miss Norway-finalen. De filmet også bak scenen og på dommerrommet. TV har filmet dommernes diskusjoner og vurderinger. Dette dokumenterer at det ikke var noen avgjørelse av finalen før finalen startet. Regisør Erik Nyland for Viafrees nett-TV-sending kan også bekrefte at de ikke fikk noen indikasjon på hvem som skulle vinne. Hvordan de plasserte mikrofoner var flaks, sier han i VG. Dette stemmer med våre erfaringer. Først på siste dommermøte etter sceneshowet, ga dommerne sin endelige poengscore.
Med dette som utgangspunkt, må vi stille VG noen spørsmål. Hvordan har journalisten håndtert forventningen i vær varsom plakaten om å være tilstrekkelig hensynsfull i den journalistiske arbeidsprosessen?
Finalistene har jobbet meget hardt for å komme til finalen i Miss Norway. Blant annet med en lang rekke veldedighetsoppdrag. Når de ikke dømmes til en vinnerplass på finalen, vil det kunne oppstå meget sterke følelser. Med det gjennomslaget VG har med hundretusener av lesere, må vi spørre om journalisten har vist “særlig hensyn overfor personer som ikke kan ventes å være klar over virkningen av sine uttalelser. “Misbruk ikke andres følelser, uvitenhet eller sviktende dømmekraft. Husk at mennesker i sjokk eller sorg er mer sårbare enn andre”, står det i Pressens vær varsom plakat.
Miss Norway er ingen dans på roser
Det holder ikke å gå frem og tilbake på scenen i noen minutter og se pene ut i Miss Norway. Det er mulig det har vært slik i skjønnhetskonkurranser når andre arrangerte det på 2000-tallet. Men da er man ikke forberedt på å konkurrere på internasjonalt nivå. I dag pågår internasjonale konkurranser i 12-18 timer om dagen med representasjon, media, scene-trening, koreografi og finaleforberedelser. Dette hver dag i tre til fire uker.
Det er et enormt høyt nivå, noe vi ser hos vinnernasjoner som USA, Frankrike, Venezuela og Filippinene. BBC rapporterer at det er 50 millioner som følger finalen i Miss Venezuela på TV. Miss Universe TV-sendes til 190 land, og ses av over 500 millioner TV-seere. Det er også betydelig engasjement i sosiale medier. Miss Universe har 2 millioner følgere på Instagram og over 7 millioner på Facebook. Miss Norway har vært tidlig ute i forhold til andre land når det gjelder sosiale medier. Vi har hver uke mange titusen visninger av blogger, bilder på Instagram og korte historier på Facebook. Det er på nettet Miss Norway har blitt synlige de siste årene.
Alle skjønnhetsutøvere må også jobbe med sponsorer, ikke ulikt idrettsutøvere i Norge. Petter Northug skaffet sin første sponsor da han var 16 år. Han spurte først om 10.000 kroner, men bedriftseieren doblet. Dette var kjærkomne inntekter, som dekket kostnader med å konkurrere. Alt fra utstyr, reiser og deltakeravgifter på konkurranser. Se oppslag i Trønder-Avisa.
Pengene går tilbake til deltakerne
Som mange andre land har vi ingen støtte, fra verken stat eller kommune, for å profilere Norge med våre dyktige kandidater i utlandet. Inntekter i Miss Norway går til internasjonale lisenser, flyreiser for vinnere som representerer Norge internasjonalt, kursing, trening, nett-løsninger og finalelokaler og -gjennomføring. Videre er det administrasjon, materiell og markedsføring. Ingen i Miss Norway-organisasjonen mottar lønn, men vi betaler honorarer til innleide artister og fotografer. Alle deltakere i førsteuttaket får et gratis introduksjonskurs etter påmelding. Det er kun finalister som betaler en egenandel som dekker videre kursing. Det er svært kostnadskrevende å arrangere aktivitetene og finalen på et nivå vi ønsker, og som vi forsøker å heve hvert år.
Ved å melde seg på til Miss Norway, har man også tatt mål av seg å være i stand til å konkurrere med de dyktigste vinner-nasjonene. Dette er enormt krevende. Pia Wurtzbach som vant i 2015 hadde deltatt hele tre år på rad i Miss Filippinene før hun vant nasjonalt, og fikk muligheten til å konkurrere i Miss Universe. Dette er ikke ulikt den innsatsen man ser blant Norges fremste topputøvere innen idrett, være seg innen friidrett, ski eller håndball. Alle sponsormidler går til å bygge opp deltagere, finalister og vinnere. Norges idrettsutøvere jobber mange timer i uka med sponsoroppdrag.
Men det å konkurrere betyr også at man kan ende opp uten plassering, selv om man når så langt som til finalen. Å ende uten plassering i en finale er en naturlig del av det å konkurrere, forteller Armand Bye, leder av Miss Norway.
Av hensyn til personvern, deltageravtaler og lisenser med internasjonale konkurranser, kan vi ikke kommentere individuelle forhold. Dette er også uttrykt i en skriftlig kontrakt med hver enkelt finalist i det de meldte seg på konkurransen.
Igjen gratulerer vi Kaja Caroline Kojan med tittelen Miss Norway, noe som gjør henne til Norges Miss Universe-kandidat. Celine Herregården ble kåret som Norges Miss World-kandidat. Vilde Andresen Bø ble kåret til 1st runner up, Bethel Hailegiorgis til 2nd runner up, Malin Fossheim Svimbil til 3rd runner up og Caroline Bjørkås Birkelund ble kåret til 4th runner up.
Christina Waage, Miss Norway/ Miss Universe Norway 2016, takker for sitt år før hun overrekker kronen til årets vinner.
Kommentarer