(Foto: Stian Bye Høgsveen)
Kjære vakre lesere<3
Hvorfor er det så viktig å trene? Mange assosierer trening som et mål om å slanke seg, eller for den del gå opp i vekt. Men hvor mange ser rundt det, og tenker på andre fordeler ved å trene/være aktiv? Trening endrer ikke bare kroppen, men også hodet.
HAR VI BLITT LATE?
Hvis vi ser langt bak i tid, ser vi mennesker være daglig aktiv for å ta vare på seg selv og familien. Det var mye mer vanlig å gjøre ting selv, da de teknologiske metodene var utelukket. Nå får vi hjelp til det meste, vi har Dyson støvsugere som gjør det for oss, og vi har plastiske kirurger som fikser kroppen vår. Vi gidder ikke lenger, og vi har blitt late foran skjermene fordi ting blir gjort for oss.
Trening skal ikke være et ork, trening er nødvendig men også gøy. Trening handler ikke om å løfte de tyngste vektene, eller være den som løper raskest. Trening omhandler det å bruke kroppen for hva den er verdt, vi er bygd for å bevege på oss. Latskapen og kjedsomheten gjør oss deprimerte, og eller nedstemt. Trening kan være å gå en tur ute, eller så enkelt som å gjøre enkle øvelser for å styrke kjernemuskulaturene våre. Enkle øvelser som planken, situps, pushups og lignende er med på å forbedre kroppen. Du ser kanskje ikke musklene stikke frem etter et par øvelser, men kroppen din tilføyes mer energi, og den psykiske helsen vil skinne mer. I tillegg til det, så er det så viktig for flere av organene dine. Trening er ikke alltid for å se best ut, men for å ta vare på kroppen din.
Ifølge Helsenorge.no så fremmer fysisk aktivitet helse, gir overskudd, forebygger og behandler en rekke diagnoser som depresjon, høyt blodtrykk, diabetes type 2 og lignende.
TRENING HAR VÆRT ORK
Jeg skal innrømme at trening lenge var et ork for meg, bare det å gå en tur føltes unødvendig og bare kjedelig. Gym på skolen var noe jeg gruet meg til, og det føltes bare så urettferdig å måtte ha det faget på skolen! Men helt siden jeg startet å bevege meg, så går jobb bedre, jeg sover bedre, fordøyelsessystemet er bedre og jeg blir ikke like fort utbrent som jeg en gang ble. Jeg er glad skolen har gym som et fag, fordi hodet blir mer klarert, og jeg klarte å fokusere enda bedre på fagene etter en gymtime. Jeg som Endo-pasient, blir veldig fort utmattet, men bare det å utføre en spesifikk aktivitet der kroppen brukes, gir meg et bedre humør. Jeg føler meg sterk, og at jeg har gjort noe bra.
Jeg skal sette meg et mål til sommeren, og det er å utføre en form for fysisk aktivitet hver eneste dag i 40 minutter. Ikke bare forbedrer det kroppen, men hjernen vil innstilles til rutinen, og derfor vil du også klare å gjøre flere andre ting som en rutine. Jeg er veldig heldig som har en kropp, som er i stand til å gjøre for det meste av det jeg vil. Det handler bare om riktig innstilling- motivasjon har ingenting å si, push deg selv til å oppnå dine mål. Du styrer ditt eget hode!!


(Foto: Stian Bye Høgsveen)
- Emilie <3
Ønsker du et samarbeid, ta kontakt:
E-post: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Instagram: @Emiliesve
Kommentarer