fbpx

Våren er her!

IMG_8516-mi_20230301-064902_1

I dag er det første mars, også kjent som første vårdag.

Jeg elsker denne sesongen. Lyden av fugler sang, blomse-spirer, grønne planter/blader, varmere temperatur, lysere og lengre dager. Alt dette er grunder til at jeg elsker våren.

Helt siden jeg har vært liten har vår/sommer halvåret vært mitt favoritt halvår.

Da jeg startet på videregående, hadde vi noen leker for å bli bedre kjent som klasse. Jeg ble da stilt et spørsmål, om hvordan humøret mitt var. Til det svarte jeg «så lenge jeg ikke er sulten, trøtt eller kald, så er jeg glad». Dette stemmer fremdeles. Varmere vær, er en av de største grunnene til at jeg elsker tiden vi nå går i møte.

I følge AAFP opplever opp til 20% av befolkningen vinterdepresjon, i en eller annen grad. Rundt 5% opplever det i veldig sterk/alvorlig grad. Vinterdepresjon/SAD er noe jeg føler vi ikke snakker nok om. Dette syntes jeg er rart med tanke på at vi bor i et land, hvor vi har 6 måneder med mørke lange dager.

SAD går ut på at hypotalamus ikke fungerer helt som den skal, noe som påvirker hormonene melatonin og serotonin. Dette kommer av mangel på sollys. Mennesker med dette problemet vil gjerne oppleve å blir deprimerte, ha mindre eller større appetitt, slite med søvn, ha mindre energi, slite med konsentrasjon og mer.

Til nå finnes det ikke medisiner som «kurerer» SAD. De eneste tipsene de ofte får, er å kjøpe en spesiell lampe (lys terapi), reise til et annet land, ta vitamin D tilskudd og eventuelt antidepressiva. Det er derfor til stor lettelse for mange, at vi nå får mot lysere tider.

Selv om du ikke har SAD vil nok kjenner at humøret ditt blir bedre, du er mindre trøtte, får mer energi, du smiler og ler mer, og jevnt over føler deg mer lykkelig.

Til slutt oppfordrer jeg alle til å komme seg ut i sola, legge merke til at dagene er lengre, fugler kvitrer, blomster springer fram og flere mennesker smiler og ler. Disse små tingene kan gjøre at din dag, føles litt bedre.

Med det ønsker jeg alle en god første vårdag??

 

Kilder:

https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/mental-health/seasonal-affective-disorder-sad

https://www.nimh.nih.gov/health/publications/seasonal-affective-disorder

Foto: privat

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Semifinale!
Det som utgjør en forskjell
 

Kommentarer

Already Registered? Login Here
Ingen kommentarer
Meld deg på Miss Norway 2026

Vi har fortløpende uttak gjennom høsten og vinteren. Gitt at bilder og informasjon spurt om i skjemaet er på plass, blir du invitert til et gratis introduksjonskurs. Da vil du lære om konkurransen, og vil kunne vurdere om du skal delta videre. Det er lurt å følge med på årets vinnere og nye deltagere, for å få et innblikk i hva konkurransen går ut på. Vi gleder oss til å se din påmelding!

Trykk her for mer informasjon og påmelding

Beste hilsener fra Miss Norway

Logg inn

Meld deg på